Meyve ve Bağ Zararlıları

Sepete Ekle
Fiyat : 25,00 TL
Yazar : Prof. Dr. Bülent Yaşar
ISPN : 978-605-83004-3-9
Boyut : 15,5 cm x 21,5 cm
Sayfa : 297
Kağıt : 90 gr Kuşe
Baskı : Renkli / Şubat 2018
Kod No : 703

İçindekileri

İÇİNDEKİLER

ŞUBE: ARTHROPODA (=Eklem bacaklılar)

Sınıf: ARACHNIDA (=Örümcekler)

Takım: ACARINA (=Akarlar)

Alttakım: PROSTIGMATA

Üstfamilya: Eriophyoidea

Familya: Eriophyidae (=Yumru akarları)

Aceria avanensis (Bagdasarian, 1970) (=Ceviz yaprak gal akarı) ve

Aceria erinea (Nalepa, 1891) (=Ceviz yaprakuyuzu)

Aceria granati (Canestrini & Massalongo, 1894) (=Nar yaprakuyuzu)

Aceria sheldoni (Ewing, 1937) (=Turunçgil tomurcukakarı)

Aceria oleae (Nalepa, 1900) (=Zeytin akarı)

Aculus olearius (Castagnoli) (=Zeytin pasakarı)

Calacarus carinatus (Green, 1890) (=Çay akarı)

Calepitrimerus vitis (Nalepa, 1905) (=Bağ uyuzu)

Cecidophyopsis vermiformis (Nalepa, 1889) (=Fındık kozalakakarı)

Colomerus vitis (Pagenstecher, 1857) (=Bağ yaprakuyuzu)

Eriophyes pyri (Pagenstecher, 1857) (=Armut yaprakuyuzu)

Eriophyes similis (Nalepa, 1890) (=Kayısı yaprakuyuzu)

Eriophyes tristriatus (Nalepa, 1929) (=Ceviz yaprağı galakarı)

Phyllocoptruta oleivora (Ashmead, 1879) (=Turunçgil pasböcüsü)

Familya: Phytoptidae

Phytoptus avellanae Nalepa, 1889 (=Fındık kozalakakarı)

Üstfamilya: Tetranychoidea

Familya: Tenuipalpidae

Cenopalpus pulcher (Canestrini & Fanzago, 1876) (=Yassıakar)

Familya: Tetranychidae (=Kırmızıörümcekler)

Amphitetranychus viennensis (Zacher, 1920) (=Akdiken akarı)

Bryobia rubrioculus (Scheuten, 1857) (=Meyve kahverengiakarı)

Panonychus citri (Mc Gregor, 1916) (=Turunçgil kırmızıörümceği)

Panonychus ulmi (Koch, 1836) (=Avrupa kırmızıörümceği)

Tetranychus urticae Koch, 1836 (=İkinoktalı kırmızıörümcek)

Altşube: HEXAPODA (=Altıbacaklılar)

Sınıf: INSECTA (=Böcekler)

Takım: COLEOPTERA (=Kın kanatlılar)

Alttakım: POLYPHAGA

Üstfamilya: Buprestoidea

Familya: Buprestidae (=Süslüböcekler)

Capnodis spp. (=Dipkurtları)

Perotis chlorana Laporte & Gory, 1836 (=Gül makasböceği)

Sphenoptera tappesi Marseul 1865

Üstfamilya: Chrysomeloidea

Familya: Cerambycidae (=Tekeböcekleri)

Cerambyx cerdo Linnaeus, 1758 (=Meşe büyük tekeböceği)

Cerambyx dux (Faldermann, 1837) (=Meyve tekeböceği)

Oberea linearis (Linnaeus, 1761) (=Fındık tekeböceği)

Familya: Chrysomelidae (=Yaprakböcekleri)

Agelastica alni (Linnaeus, 1758) (=Kızılağaç yaprakböceği)

Üstfamilya: Cucujoidea

Familya: Nitidulidae

Carpophilus spp. Stephens, 1829 (=Ekşilik böcekleri)

Üstfamilya: Curculionoidea

Familya: Curculionidae (=Hortumlu kınkanatlılar)

Altfamilya: Curculioninae (=Hortumluböcekler)

Anoplus roboris Suffrian 1840 (=Fındık yaprakdeleni)

Anthonomus amygdali Hustache, 1930 (=Badem gözkurdu)

Anthonomus pomorum (Linnaeus, 1758) (=Elma gözkurdu)

Anthonomus pyri Boheman, 1843 (=Armut gözkurdu)

Curculio elephas Fabricius, 1781 (=Kestane hortumluböceği)

Curculio nucum Linnaeus, 1758 (=Fındık kurdu)

Altfamilya: Entiminae

Otiorhynchus meridionalis Gyllenhal, 1834 (=İncir maymuncuğu)

Otiorhynchus spp. Germar, 1822 (=Bağ maymuncukları)

Altfamilya: Scolytinae (=Yazıcıböcekler)

Hylesinus vestitus Mulsant & Rey, 1861 (=Antepfıstığı karagözkurdu)

Hypoborus ficus Erichson, 1836 (=İncir yazıcıböceği)

Lymantor coryli (Perris, 1853)

Phloelotribus scarabaeoides (Bern, 1788) (=Filizkıran)

Scolytus amygdali Guerin-Méneville, 1847 (=Badem yazıcıböceği)

Scolytus rugulosus (Muller, 1818) (=Meyve yazıcıböceği)

Xyleborus dispar (Fabricius, 1792) (=Dalkıran)

Familya: Rhynchitidae

Byctiscus betulae (Linnaeus, 1758) (=Asma sigaraböceği)

Rhynchites spp. Schneider, 1791 (=Matkap kurdu)

Rhodocyrtus cribripennis (Desbrochers, 1869) (=Zeytin kurdu)

Üstfamilya: Scarabaeoidea

Familya: Cetoniidae

Tropinota hirta (Poda, 1761) (=Baklazınnı)

Familya: Melolonthidae

Anoxia orientalis (Krynicky, 1832) (=Çizgili haziranböceği)

Melolontha melolontha (Linnaeus, 1758) (=Adi mayısböceği)

Polyphylla fullo (Linnaeus, 1758) (=Haziranböceği)

Polyphylla olivieri (Castelnau, 1840) (=Alaböcek)

Polyphylla turkmenoglui Petrovitz, 1965 (=İzmir haziranböceği)

Familya: Rutelidae

Anomala spp. (=Yeşilböcekler)

Takım: DERMAPTERA (=Kulağakaçanlar)

Familya: Forficulidae

Forficula auricularia Linnaeus, 1758 (=Kulağakaçan)

Takım: DIPTERA (=Sinekler)

Alttakım: NEMATOCERA (=Uzunantenli sinekler)

Üstfamilya: Sciaroidea

Familya: Cecidomyiidae (=Ursinekleri)

Resseliella oleisuga (Targioni-Tozzetti, 1887) (=Dal kızılkurdu)

Janetiella oenophila (Haimhoffen, 1875) (=Bağ yaprak galsineği)

Mikomya coryli (Kieffer, 1901) (=Fındık galsineği)

Alttakım: BRACHYCERA (=Kısaantenli sinekler)

Familya: Lonchaeidae

Silba virescens Macquart, 1851 (=Parlaksinek)

Familya: Tephritidae (=Meyvesinekleri)

Bactrocera oleae (Gmelin, 1790) (=Zeytin sineği)

Ceratitis capitata (Wiedemann, 1824) (=Akdeniz meyvesineği)

Rhagoletis cerasi (Linnaeus, 1758) (=Kiraz sineği)

Takım: HEMIPTERA

Alttakım: Fulgoromorpha

Üstfamilya: Fulgoroidea

Familya: Ricaniidae

Ricania japonica Melichar, 1898

Alttakım: HETEROPTERA (=Değişik kanatlılar)

Üstfamilya: Miridoidea

Familya: Miridae (=Bitki tahtakuruları)

Closterotomus (=Calocoris) trivialis (Costa, 1853) (=Zeytin çiçeksokanı)

Dionconotus cruentatus (Brullé, 1832) (=Turunçgil çiçeksokanı)

Lygus pratensis (Linnaeus, 1758) (=Çiçek sapsokanı)

Üstfamilya: Pentatomoidea

Familya: Pentatomidae (=Anteni beş parçalı tahtakuruları)

Palomena prasina (Linnaeus, 1761) (=Fındık yeşilkokarcası)

Üstfamilya: Tingoidea

Familya: Tingidae (=Ağkanatlı tahtakuruları)

Monosteira unicostata (Mulsant & Rey, 1952) (=Badem kaplanı)

Stephanitis pyri (Fabricius, 1775) (=Armut kaplanı)

Alttakım: STERNORRHYNCHA

Üstfamilya: Aleyrodoidea

Familya: Aleyrodidae (=Beyazsinekler)

Aleurolobus olivinus (Silvestri, 1911) (=Zeytin beyazsineği)

Aleurothrixus floccosus (Maskell, 1896) (=Turunçgil pamuklu beyazsineği)

Dialeurodes citri (Ashmead, 1885) (=Turunçgil beyazsineği)

Parabemicia myricae (Kuwana, 1927) (=Defne beyazsineği)

Paraleyrodes minei Iaccarino, 1990 (=Turunçgil ipek beyazsineği)

Siphoninus phillyreae (Haliday, 1835) (=Nar beyazsineği)

Üstfamilya: Psylloidea

Familya: Homotomidae

Homotoma ficus (Linnaeus, 1758) (=İncir psillidi)

Familya: Psyllidae (=Sıçrayan bitkibitleri)

Agonoscena pistaciae Burck. & Lauter., 1989 (=Antepfıstığı psillidi)

Cacopsylla mali (Schmidberger, 1836) (=Elma psillidi)

Cacopsylla pyri (Linnaeus, 1761) (=Armut psillidi)

Euphyllura spp. (=Zeytin pamuklubitleri)

Megagonoscena viridis (Baeva, 1963) (=Antepfıstığı yeşil psillidi)

Üstfamilya: Aphidoidea

Familya: Aphididae (=Yaprakbitleri)

Aphis aurantii aurantii Fonscolombe, 1841 (=Turunçgil siyah yaprakbiti)

Aphis fabae fabae Scopoli, 1763 (=Turunçgil yeşil yaprakbiti)

Aphis pomi De Geer, 1773 (=Elma yeşil yaprakbiti)

Aphis punicae Passerini, 1863 (=Nar yaprakbiti)

Chromaphis juglandicola (Kaltenbach, 1843) (=Ceviz küçük yaprakbiti)

Dysaphis devecta (Walker, 1849) (=Elma kırmızı galyaprakbiti)

Dysaphis plantaginea (Passerini, 1860) (=Elma gri yaprakbiti)

Dysaphis pyri (Boyer de Fonscolombe, 1841) (=Armut gri yaprakbiti)

Eriosoma lanigerum (Hausmann, 1802) (=Elma pamuklubiti)

Hyalopterus pruni (Geoffroy, 1762) (=Erik unlu yaprakbiti)

Myzus cerasi (Fabricius, 1775) (=Kiraz siyah yaprakbiti)

Myzus persicae Sulzer, 1776 (=Şeftali yaprakbiti)

Panaphis juglandis (Goeze, 1778) (=Ceviz yaprakbiti)

Pterochloroides persicae (Cholodkovsky, 1899) (=Şeftali gövde kanlıbiti)

Smynthurodes betae Westwood, 1849 (=Mercimek kökbiti)

Alttakım: CICADOMORPHA

Üstfamilya: Cicadoidea (=Ağustosböcekleri)

Familya: Cicadidae (=Ağustosböcekleri)

Klapperichicen viridissimus (Walker, 1858) (=Asma ağustosböceği)

Lyristes plebejus (Scopoli, 1763) (=Büyük kara ağustos böceği)

Üstfamilya: Membracoidea

Familya: Cicadellidae (=Cüce ağustosböcekleri)

Arboridia adanae (Dlabola, 1957) (=Bağ üvezi)

Asymmetrasca decedens (Paoli, 1932) (=Sivribaşlı yaprakpiresi)


Cicadella viridis (Linnaeus, 1758)

Empoasca decipiens (Paoli, 1930) (=Yuvarlakbaşlı yaprakpiresi)

Empoasca vitis (Gothe, 1875) (=Bağ yaprakpiresi)

Sulamicerus stali (Fieber, 1868) (=Şıralı zenk)

Familya: Membracidae(=Boynuzlu ağustosböcekleri)

Ceresa bubalus Fabricius, 1794 (=Kambur üçgenböceği)

Üstfamilya: Phylloxeroidea

Familya: Phylloxeridae (=Flokseralar)

Viteus vitifoliae (Fitch, 1855) (=Bağ filokserası)

Alttakım: COCCOMORPHA

Familya: Cerococcidae

Pollinia pollini (Costa, 1857) (=Yara koşnili)

Familya: Coccidae (=Yumuşak kabuklubitler)

Ceroplastes floridensis (Comstock, 1881) (=Yıldız yumuşak kabuklubiti)

Ceroplastes rusci (Linnaeus, 1758) (=Kanlı balsıra)

Ceroplastes sinensis Del Guercio, 1900 (=Çin yıldızkoşnili)

Coccus hesperidum (Newstead, 1758) (=Kahverengi yumuşak koşnil)

Coccus pseudomagnoliarum (Kuwana, 1914) (=Turunçgil gri yumuşak koşnili)

Filippia follicularis (Targioni Tozzetti, 1867) (=Zeytin pamuklukoşnili)

Palaeolecanium bituberculatum (Signoret, 1873) (=İkikabarcıklı koşnil)

Parthenolecanium corni (Nuzzaci, 1844) (=Fındık koşnili)

Pulvinaria floccifera (Westwood, 1870) (=Çay koşnili)

Saissetia oleae (Gómez-Menor Ortega, 1791) (=Zeytin karakoşnili)

Sphaerolecanium prunastri (Boyer de Fonscolombe, 1834) (=Erik koşnili)

Familya: Diaspididae (=Sert kabuklubitler)

Aonidiella aurantii (Maskell, 1879) (=Turunçgil kırmızı kabuklubiti)

Aonidiella citrina (Coquillett, 1891) (=Turunçgil sarı kabuklubiti)

Chrysomphalus dictyospermi (Morgan, 1889) (=Krizomfalus)

Comstockaspis perniciosa (Comstock,1881) (=Sanjose kabuklubiti)

Epidiaspis leperii (Signoret, 1869) (=Armut kırmızı kabuklubiti)

Lepidosaphes beckii (Newman, 1869) (=Turunçgil virgül kabuklubiti)

Lepidoshaphes ulmi (Linnaeus, 1758) (=Virgül kabuklubiti)

Leucaspis riccae (Targioni Tozzetti, 1881) (=Zeytin virgül kabuklubiti)

Parlatoria oleae (Colvée, 1880) (=Zeytin kabuklubiti)

Parlatoria pergandii (Comstock, 1881) (=Turunçgil beyaz kabuklubiti)

Pseudaulacaspis pentagona (Targioni Tozzetti, 1886) (=Dut kabuklubiti)

Salicicola pistaciae (Lindinger, 1906) (=Antepfıstığı beyaz kabuklubiti)

Familya: Monophlebidae (=Torbalı koşniller)

Icerya purchasi (Maskell, 1879) (=Torbalıkoşnil)

Familya: Pseudococcidae (=Unlubitler)

Planococcus citri (Risso, 1813) (=Turunçgil unlubiti)

Alttakım: FULGOROMORPHA

Familya: Issidae

Agalmatium flavescens (Olivier, 1791) (=Zeytin kırlangıç böceği)

Familya: Flatidae

Metcalfa pruinosa (Say, 1830)

TAKIM: HYMENOPTERA (=Arılar)

Alttakım: APOCRITA

Üstfamilya: Chalcidoidea

Familya: Eurytomidae (=İçkurtları)

Eurytoma amygdali Enderlein, 1907 (=Badem içkurdu)

Eurytoma plotnikovi Nikol'skaya, 1934 (=Fıstık siyah içkurdu)

Üstfamilya: Cynipoidea

Familya: Cynipidae

Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu, 1951 (=Kestane gal arısı)

Familya: Torymidae (=Tohum kalsitleri)

Megastigmus pistaciae Walker, 1871 (=Antepfıstığı meyve içkurdu)

Üstfamilya: Tenthredinoidea

Familya: Cimbicidae (=Topuzlu arılar)

Cimbex quadrimaculatus (Muller, 1766) (=Badem yaprakarısı)

Familya: Pamphiliidae (=Yaprakarıları)

Neurotoma flaviventris (Retzius, 1783) (=Armut yaprakarısı)

Familya: Tenthredinidae (=Testereliarılar)

Caliroa cerasi Linnaeus, 1758 (=Kirazsülüğü)

Hoplocampa spp. (=Meyve testereliarıları)

Takım: LEPIDOPTERA (=Kelebekler)

Üstfamilya: Cossoidea

Familya: Sesiidae

Synanthedon myopaeformis (Borkhausen, 1789) (=Elma gövde kabukkurdu)

Üstfamilya: Noctuoidea

Familya: Erebidae

Arctia villica (Linnaeus, 1758) (=Bağ çadırtırtılı)

Euproctis chrysorrhoea (Linnaeus, 1758) (=Altın kelebek)

Hyphantria cunea (Drury, 1773) (=Amerikan beyazkelebeği)

Lymantria dispar (Linnaeus, 1758) (=Kır tırtılı)

Familya: Cossidae (=Ağaç kurtları)

Cossus cossus (Linnaeus, 1758) (=Ağaç kızılkurdu)

Zeuzera pyrina (Linnaeus, 1761) (=Ağaç sarıkurdu)

Familya: Notodontidae

Thaumetopoea solitaria (Freyer, 1838) (=Fıstık gözkurdu)

Üstfamilya: Gelechioidea

Familya: Elachistidae

Haplochrois theae (Kusnezov, 1916) (=Çay filizgüvesi)

Üstfamilya: Tineoidea

Familya: Tineidae

Kermania pistaciella Amsel, 1964 (=Antepfıstığı dalgüvesi)

Üstfamilya: Gelechioidea

Familya: Coleophoridae

Coleophora prunifoliae Doets, 1944 (=Erik yaprak galerigüvesi)

Familya: Gelechiidae (=Pembekurtlar)

Anarsia lineatella Zeller, 1839 (=Şeftali güvesi)

Recurvaria nanella (Denis & Schiffermüller, 1775) (=Küçük tomurcukgüvesi)

Schneidereria pistaciicola Danilevsky, 1955 (=Antepfıstığı içgüvesi)

Üstfamilya: Geometroidea

Familya: Geometridae (=Mühendisböcekleri)

Operophtera brumata (Linnaeus, 1758) (=Don mühendisböceği)

Üstfamilya: Choreutoidea

Familya: Choreutidae

Choreutis nemorana (Hübner, 1799) (=Örümce)

Üstfamilya: Gracillarioidea

Familya: Gracillariidae (=Yaprak galerioyucuları)

Phyllocnistis citrella Stainton, 1856 (=Turunçgil yaprak galerigüvesi)

Phyllonorycter corylifoliella (Hübner, 1796) (=Fındık yaprak galerigüvesi)

Phyllonorycter gerasimovi (Hering, 1930) (=Elma yaprak oval galerigüvesi)

Üstfamilya: Lasiocampoidea

Familya: Lasiocampidae (=Halka kelebekleri)

Malacosoma neustria Linnaeus, 1758 (=Yüzükkelebeği)

Üstfamilya: Yponomeutoidea

Familya: Lyonetiidae(=Yaprak galeriaçanları)

Leucoptera malifoliella (O. Costa, 1836) (=Armut yaprak galerigüvesi)

Lyonetia clerkella (Linnaeus, 1758) (=Kiraz yaprak galerigüvesi)

Üstfamilya: Papilionoidea

Familya: Pieridae (=Lahana kelebekleri)

Aporia crataegi (Linnaeus, 1758) (=Ağaç beyazkelebeği)

Üstfamilya: Pyraloidea

Familya: Crambidae

Palpita vitrealis (Rossi, 1794) (=Zeytin fidantırtılı)

Familya: Pyralidae (=Piraller)

Apomyelois ceratoniae (Zeller, 1839) (=Harnup güvesi)

Cryptoblabes gnidiella (Millière, 1867) (=Portakal güvesi)

Euzophera bigella (Zeller, 1848) (=Ayva içkurdu)

Üstfamilya: Nepticuloidea

Familya: Nepticulidae (=Galeri güveleri)

Stigmella malella (Stainton, 1854) (=Elma yaprak galerigüvesi)

Üstfamilya: Tortricoidea

Familya: Tortricidae (=Yaprak bükenler)

Archips rosana (Linnaeus, 1758) (=Elma yaprakbükeni)

Archips xylosteana (Linnaeus, 1758) (=Adi yaprakbükücüsü)

Cydia pomonella (Linnaeus, 1758) (=Elma içkurdu)

Cydia speldana Hübner, 1796 (=Kestane içkurdu)

Grapholita funebrana Treitschke, 1835 (=Erik içkurdu)

Grapholita molesta (Busck, 1916) (=Doğu meyvegüvesi)

Gypsonoma dealbana (Frölich, 1828) (=Fındık filizgüvesi)

Hedya nubiferana (Haworth, 1811) (=Yeşil tomurcuktırtılı)

Lobesia botrana (Denis & Schiffermüller, 1775) (=Salkım güvesi)

Pandemis cerasana (Hübner, 1786)

Sparganothis pilleriana (Denis & Schiffermüller, 1775) (=Dürmece)

Spilonota ocellana (Denis & Schiffermüller, 1775) (=Kırmızı tomurcuktırtılı)

Üstfamilya: Yponomeutoidea

Familya: Yponomeutidae (=Ağkurtları)

Prays citri (Millière, 1873) (=Limon çiçekgüvesi)

Prays oleae (Bernard, 1788) (=Zeytin güvesi)

Yponomeuta malinellus Zeller, 1838 (=Elma ağkurdu)

Yponomeuta padella (Linnaeus, 1758) (=Erik ağkurdu)

Üstfamilya: Zygaenoidea

Familya: Zygaenidae

Theresimima ampellophaga (Bayle-Barelle, 1808) (=Bağ gözkurdu)

TAKIM: THYSANOPTERA (=Kirpik kanatlılar, tripsler)

Alttakım: TEREBRANTIA

Familya: Thripidae

Drepanothrips reuteri Uzel, 1895 (=Asma tripsi)

Frankliniella occidentalis (Pergande, 1895) (=Batı çiçek tripsi)

Heliothrips haemorrhoidalis (Bouché, 1833) (=Sera çizgili tripsi)

Rubiothrips vitis (Priesner, 1933) (=Bağ tripsi)

Taeniothrips inconsequens (Uzel, 1895) (=Armut tripsi)

Alttakım: TUBULIFERA

Familya: Phloeothripidae

Liothrips oleae (Costa, 1857) (=Zeytin tripsi)

ŞUBE: NEMATHELMINTHES

Sınıf: NEMATODA(=İplik solucanları)

Takım: DORYLAIMIDA

Üstfamilya: Longidoroidea

 

Familya: Xiphinematidae

Xiphinema index Thorne & Allen, 1950 (=Kamalı nematod)

Takım: TYLENCHIDA

Üstfamilya: Hoplolaimoidea

Familya: Hoplolaimidae

Helicotylenchus multicinctus (Cobb, 1893) (=Muz spiral nematodu)

Familya: Meloidogynidae

Meloidogyne spp. (=Kök-ur nematodları)

Üstfamilya: Tylenchuloidea

Familya: Tylenchulidae

Tylenchulus semipenetrans Cobb, 1913 (=Turunçgil nematodu)

Meyve Ağaçlarına Göre Ülkemizde Bulunan ve Ekonomik Olarak Zarar Yapan Türler

Antepfıstığı Zararlıları

Armut Zararlıları

Ayva Zararlıları

Badem Zararlıları

Bağ Zararlıları

Ceviz Zararlıları

Çay Zararlıları

Dut Zararlıları

Elma Zararlıları

Erik Zararlıları

Fındık Zararlıları

Harnup (Keçiboynuzu) Zararlıları

İncir Zararlıları

Kayısı Zararlıları

Kestane Zararlıları

Kiraz Zararlıları

Kivi Zararlıları

Malta Eriği (Yenidünya) Zararlıları

Muşmula (Döngel) Zararlıları

Muz Zararlıları

Nar Zararlıları

Şeftali ve Nektarin Zararlıları

Ünnap ve Hint İnciri Zararlıları

Trabzon Hurması Zararlıları

Turunçgil Zararlıları

Vişne Zararlıları

Zeytin Zararlıları

Polifag Zararlılar

KAYNAKLAR