Hakkımızda

     1985 yılında Gazeteci Seyfettin Batal tarafından kurulan HASAD YAYINCILIK; gıda, tarım ve hayvancılık konularında yayın yapan bir kuruluştur.
     Yayınevi faaliyetine 1985 yılı Haziran ayında HASAD isimli gıda, tarım ve hayvancılık dergisi ile başlamıştır.
     Derginin yanı sıra 1987 yılında kitap yayınına da başlayan yayınevinin ilk kitabı; Tekirdağ Ziraat Fakültesi Kültür Teknik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ahmet Nedim Yüksel tarafından hazırlanan Tarımda Plastik Örtü Kurma Teknikleri isimli yayındır.
     Bunu Erzurum ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Enver Öder tarafından hazırlanan ve HASAD Yayınlarının ikinci kitabı olarak Mayıs 1989’da basılan Bal Arılarının Beslenmesi izledi.
     HASAD Yayınlarının üçüncü kitabı Kasım 1989’da Ziraat Yüksek Mühendisi Himmet Kaygısız’ın Sebze Üreticisin El Kitabı oldu.
     HASAD Yayınlarının dördüncü kitabı ise Sera Üreticisinin El Kitabıydı. Sera yapımı, sebzecilik ve çiçekçiliği konu alan bu kitap daha sonra üç ayrı kitap olarak basıldı.
     Tarımda Plastik Örtü Kurma Teknikleri isimli yayınla başlayan yayınevinin kitap sayısı günün şartlarına göre sürekli artarak 100’e ulaşmıştır. Bunların çoğu güncellenerek yeniden basılırken bazılarının yeni basımı yapılmamıştır.
     Başlangıçta gıda, tarım ve hayvancılık konularına ilişkin yenilikleri, yeni üretim tekniklerini ve tarımın aktüalitesini HASAD isimli dergi ile okuyucularına aktaran yayınevi; dergi sayısını 2003 yılında ikiye, 2005 yılında üçe çıkarttı. Bunlardan HASAD GIDA 5 yıl süren yayın hayatının sonunda 2009’da yayınına son verdi.  HASAD BİTKİSEL ÜRETİM ve HASAD HAYVANCILIK dergileri de yayınevinin kurucusu ve sahibi Seyfettin Batal’ın yorgunluk ve sağlık sorunları yüzünden Aralık 2014 tarihinde kapandı.
     1985 yılında Seyfettin Batal tarafından kurulan HASAD YAYINCILIK faaliyetini kitap yayını ile

sürdürmektedir.

 

                                                               

 

     SEYFETTİN BATAL kimdir? 

     Türkiye’nin Tarımsal Bilgi Merkezi olan HASAD YAYINCILIK LTD. ŞTİ.’nin kurucusu Seyfettin Batal, 1955 yılında Erzincan’ın Refahiye ilçesi Altköyü’nde dünya ya geldi. İlk ve orta tahsilini Altköy/Refahiye’de tamamladı. Liseyi ve üniversiteyi İstanbul’da çalışarak okudu. 

     1973 yılında girdiği üniversitede gazetecilik okudu, aynı yıl gazeteciliğe de başladı. 
     1989’a kadar süren gazetecilik yaşamı boyunca çeşitli gazetelerde düzeltmen, muhabir, redaktör, yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 1985 yılında HASAD dergisini çıkarttı. 1989’a kadar gazeteciliği ve HASAD dergisini bir arada götürdü. 1989’dan sonra tamamen HASAD dergisine yoğunlaştı.
     30 yıllık bir maratonun ardından yorgunluk ve sağlık sorunları yüzünden HASAD BİTKİSEL ÜRETİM ve HASAD HAYVANCILIK dergilerini kapattı.
     Seyfettin Batal, tarım sektörüne ve ülkeye hizmetini kitap yayını ile sürdürmektedir.